Kair
Egyiptomi viszonylatban Kair fiatal vros, 969. augusztus 5-n alaptotta Gauhar esz-Sziqilli, az Egyiptomba bevonul Ftimida seregek vezre.
Jl kivlasztott helyet keletrl a Moqattam hegy nyugatrl a Nluls vdelmt lvezte. Stratgiailag uralta a delta vidket, a Nlus j kzlekedst biztostott s viszonylag kzel estek a szent vrosok Mekka s Medina.
Sziqilli az j vrosnak az el-Qhir nevet adta, ami gyzedelmest jelent. A nv eredett azzal magyarzzk, hogy amikor az vrosfalat ptettk akkor haladt el fltte a Mars bolyg – arabul el Qhir.
A vrosalapts utn egy vvel kezdetk pteni az el-Azhar mecsetet, a mecset felplte utn a Fatimida kalifk szkhelye lett. Tiltott vros volt ahov csak klnleges engedllyel lehetett belpni. A klfldi ltogatkat, vendgeket nagy ceremnival fogadtk, testrk s udvari szolgk sorfala kztt vezettk a kalifa szne el. Kair gyorsan nvekedett, nylt vross vlt, s lassan magba olvasztotta a szomszdos teleplseket.
Rengeteg nnepsget tartottak. Megtartottk a frak korbl fenn maradt bsgnnepsgeket, nnepeltk a Nlus radst az jvet. A kalifk kedveztek a koptoknak is, mert a Kair fnyrban szott a keresztny nnepeken is. gy vente mintegy 50 nnepsget tartottak, ilyenkor ruht, pnzt, lelmiszert, dessget osztogattak a szegnyeknek s a szrakozsbl a np is kivehette a rszt. A Tlinidk idejn gazdag keresked vros lett.
Kair a mai jellegt Szaladinnak (1172-1193) ksznheti, mivel a keresztesek tmadstl tartva fallal vette krl a vrost, gy a Kelet legnagyobb vrost hozta ltre, a falmaradvnyait mg itt ott ma is megtallni. ptette az els kis mecseteket, s kezdte el pteni a Citadellt is.
1258-ban amikor a mongolok elfoglaltk Bagdadot, sok iraki ptmester keresett itt menedket, gy Kair felvirgzsa az rdemk is volt.
Jelents puszttsokat okozott 1303-as fldrengs s az azt kvet pestis jrvny. Az Ajjubda dinasztit a mameluk korszak kvette. A klfldi kereskedket klnbz klfldn osztogatott rplapokkal prbltk Kairba csbtani, melyen az lt, hogy itt nem kell nlklzni semmiben, s ha honvgya tmad is j trsasgra lel majd itt, hogy a gondjait felejtse. A klfldi kereskedk valban klnleges bnsmdra szmthattak, Qalan szultn rendeletben ktelezte a kikti hatsgokat, hogy bnjanak jl a ltogatkkal, mert k a tenger ajndkai. Nagy szmban pltek vendgfogadk a klfldi s vidki kereskedk elszllsolsra. A virgz kereskedelem egyre jobban felvirgoztatta Kairt, a vros hatrai mind jobban kitoldtak.
A XV. Szzad elejn a vros akkori futcjn, a Qaszabn 12.000 zlet volt. A kzmvesek s kereskedk szakmjuk szerint tmrltek egy-egy utcba vagy negyedbe. Zldsgesek, hentesek, hsstk, mzeskalcsosok, szcsk, posztrusok. Valban beleilletek ebbe a krnyezetbe az ezeregyjszaka mesi, br azok rszben perzsa, rszben indiai eredetek voltak. A trtnet kerett a palota lete adta, de egyszer emberekrl szl egyszer embereknek, akik kvjukat szrcslgetve hallgatjk a meslt.
Az oszmn hdts utn Kair tartomnyi szkhely szintjre sllyedt. Br a mindennapi let nem sokat vltozott a Mameluk szultnok ptkezsi kedve eltnt. Inkbb a megmaradt rgi mecseteket s az El Azhart ptettk jra. Ebbl a kzpkori hangulatbl zkkentette ki Kairt Napleon vezette expedci 1798-ban. Eurba felfedezte Egyiptomot, Egyiptom kezdte megismerni Eurpt francia mdra. Miutn a piramisok csatjban legyztk a mamelukokat, a kairi npfelkelst is levertk, bombztk az el Azhart s krnykt. Utakat vgtak a vros belsejbe, nem kmlve a rgi memlkeket sem.
A modernizlshoz hozzjrult Mohamed Ali (1805-1849) vrosrendezse. Az j utck s terek ptsnek szintn sok memlk esett ldozatul. 1824-1848 kztt plt a kor legnevezetesebb memlke a Mohamed Ali nevt visel mecset.
1869-ben megnylt a Szuezi csatorna. Avatsnak nnepsgeire felplt az operahz s a megnyitjra a nagystl Iszmil kedive a kor legnpszerbb zeneszerzjtl egyiptomi trgy opert rendelt az Aidt, ami csak a megnyit utn egy vvel kszlt el, gy mgsem szerepelt a megnyit nnepsgein. Iszmil Eurpa valamennyi uralkodjt meghvta az nnepsgre. A vendgek kzl III. Naplon felesge, hnapokig szrakozott Egyiptomban a kedive szmljra, ami jelentsen megcsappantotta az llamkincstrat.
A XX. Szzad elejn jttek ltre Kair hres mzeumai. Az 1858-ban mg szerny anyaggal Bulaqban megalaptott Egyiptomi Mzeum 1902-ben kltztt a jelenlegi pletbe.
1903-ban nylt az Iszlm Mvszeti Mzeum.
1908-ban alaptottk a Kairi Egyetemet.
1910-ben plt Kairban a Kopt Mzeum.
A gyorsan fejld kertvrosok s az vros, az eurpai s arab negyedek ellentte kifejezte a hatalmas trsadalmi klnbsgeket. Az els vilghbor utn a1919 mrciusban heves utcai megmozdulsokat szervezett a fggetlensgi mozgalom Kairban, amit az angolok csak nehezen tudtak lecsendesteni.
1952-ben hatalmas tmegmozduls trt ki, felgyjtottk, a British szllt, a Shepard’s hotelt, s a hres Groppi cg cukrszdit, tbb klfldi intzmnyt leromboltak. gy a hazafias tiszti csoport megdnttte Faruk kirly uralmt.
A forradalom utn elszr az utak kerltek rendezsre, j utat ptettek a Nlus partjn, j hotelek pltek a Hilton, a Sheraton. A srn lakott vrosrszekbe utckat vgtak, sok meglv utat teret modernizltak.
Kzben egyre tartott a falusi lakossg ramlsa a fvrosba, ma krlbell 18 milli lakosa van Kairnak, s 6 millian laknak Gzban. Egszen pontosan megszmolni nem tudjk. Nem azrt mert olyan rossz az adminisztrcijuk, mert az angol mintt kvetik, hanem mert sokan nagyon szegnyek s otthon szlnek. Aki otthon szl nem biztos, hogy bejelenti a gyermekt, gy rengetek kis anonimusz szaladgl Kair utcin.










|