|

rsbelisg az kori Egyiptomban
Egyiptom rsa tbb, mint ezer ven t megfejthetetlen rejtly volt, csak a 19. szzadban fejtette meg Champollion, aki nlkl az egyiptolgia, mint tudomnyg nem is ltezhetne. Amilyen fontos szerepet jtszott rsuk abban, hogy a modern tudomny megismerje ezt a tvoli civilizcit, ppolyan fontos szerepet jtszott Egyiptom mindennapjaiban. Az egyiptomiak hite szerint a halhatatlansgot az bizonytotta valaki szmra, ha neve fennmaradt, s ezt nemcsak tvitt rtelemben gondoltk. Ez volt az oka annak, hogy a fratl a kzemberig mindenki buzgn igyekezett megrkteni nevt srkamrjban s azon kvl is. Ennek azonban az ellenkezje is igaz volt: ha valakinek a nevt minden feliratrl kivakartk, kpmsait megsemmistettk, azzal lelkt megfosztottk a tlvilgi lttl. Emiatt rendelte el mostohaanyja, Hatsepszut fran feliratainak kivakarst III. Thotmesz, s ugyanebbl az okbl tntettette el az istenek neveit, kpmsait, de mg szent llataik brzolsait is az egyistenhitet bevezetni prbl Ehnaton fra. Alig egy nemzedkkel ksbb, mikor reformjai kudarcot vallottak, r vrt ugyanez a sors, s ha valahol mgis emltenik kellett, neve helyett „az ahet-atoni gonosztev”-knt utaltak r.
A hieroglifknak gyakran mgikus jelentsget tulajdontottak, ami lehetett j vagy gonosz er; a skorpit brzol rsjelet pldul gyakran a farkn lv mregtske nlkl brzoltk, hogy ne okozhasson bajt; ugyangy Apphiszt, R napisten ellensgt is igyekeztek rtalmatlantani azzal, hogy a nevben szerepl kgyt ledfve, tszrva brzoltk. Br a legrgebbi ltalunk ismert rs Mezopotmiban alakult ki, Egyiptomban ezzel majdnem egy idben jelentek meg az rott emlkek, eleinte kbe vsve, ksbb mr papiruszon is. Az rott dokumentumok ltrejttvel szksgess vlt ezek trolsa, gy jttek ltre az els knyvtrak, melyek ltt biztosra vehetjk, br satsok leletanyaga mg nem tmasztja al.
Egyiptom tbb ezer ves trtnelme folyamn az rsnak hrom klnbz formja alakult ki. A hieroglif rs, melyet napjainkban mindenki azonost az kori egyiptomi rs fogalmval, csak az egyik ezek kzl, mellette, vele egy idben hasznltk a hieratikus rst, a ksbbi korokban pedig fokozatosan teret nyert a dmotikus is.
A hieroglif rs

A nv, amelyen ezt az rsmdot ma ismerjk, grg szsszettel, melynek fordtsa: szent vset. Maguk az egyiptomiak rsukat a medu netjeru, „az istenek szavai” nvvel illettk, ezzel is utalva a legendra, mely feltallst Thot istennek tulajdontja. A hrom rsmd kzl ez a legkorbbi, kialakulsnak pontos ideje a trtnelem homlyba vsz, de az i. e. 4. vezredbl mr maradtak fenn rott emlkek – ekkor uralkodtak Egyiptom els olyan kirlyai, akiknek neve fennmaradt, kztk az orszgegyest Narmer. A hieroglif rst Egyiptom egsz trtnelme folyamn hasznltk. Mivel rendkvl dekoratv, ezt alkalmaztk olyan helyeken, ahol a klcsn is szmtott – a templomok s srok falain, az obeliszkeken s sztlken –, kznapi hasznlatra azonban bonyolultga miatt kevsb volt alkalmas.
A hieroglif rs a kztudatban l elkpzelssel ellenttben nem kprs, hanem ideogrammkkal s determinatvumokkal teli sztag- s betrs. Egyes hieroglifk – felteheten a legkorbban kialakultak – valban kpi jelek (pl.: a vros jelben jl kivehet egy egyszer vrosalaprajz egymsba fut utakkal; a hz jele egy kunyh alaprajza). Ms jelek egy, kt vagy akr hrom hangnak is megfelelnek.
A determinatvumok olyan jelek, amik a megegyez rsmd, de klnbz jelents szavakat segtenek megklnbztetni, teht ha pl. az rst, rott tekercset s rnokot egyarnt jelent hieroglifa jelentsnek pontostshoz odartk az „ember” determinatvumot, egyrtelm volt, hogy rnokrl van sz. Ha a tekercs determinatvumt rtk utna, rott papirusztekercset jelentett a hieroglifa.
A determinatvumok tbbsgnek nmagban nem volt jelentse; ugyanez az emberfigura a „vros” hieroglifa utn rva vroslakt, az „isten” utn rva papot, a „szntfld” utn rva parasztot jelentett.

Egyes jelek tbbfle funkcit is betlthettek, pldul a napot jelent hieroglifa jelenthette a napistent s magt az gitestet is, de determinatvumknt is elfordult, elssorban a fnnyel, ragyogssal, illetve idvel kapcsolatos szavakban.
A hieroglifkat jobbrl balra s balrl jobbra is rtk, illetve olvastk. Az ltalnos olvassi md szerint a szveg arrl kezddik, amerre a benne szerepl hieroglifk ember- s llatalakjai nznek, egyes helyeken azonban – fleg istenekrl vagy kirlyokrl szl szvegekben – elfordul, hogy ugyanazon a feliraton bell jobbrl balra s balrl jobbra is rtak. Ez is mutatja, hogy sok helyen a hieroglifk dekorciknt illetve vallsi-ritulis okokbl trtn hasznlata miatt a kls megjelens fontosabb volt a nyelvtani pontossgnl. Az is elfordult, hogy egy szn bell a jelek sorrendjt felcserltk, erre tiszteletbl kerlt sor: az isten nevnek hieroglifja pldul mindig a sz elejre kerlt. Ez a kirlyok uralkodi neveiben figyelhet meg leggyakrabban: III. Thotmesz koronzsi nevt, a Men-kheper-Rt hieroglifkkal R-men-kheperknt rtk le, elrevve a napisten R nevt. Ugyanez elfordult szsszettelekben a „kirly” szval is.
Az egyiptomi nyelv rsjeleit nem rendeztk bcsorrendbe, tpus szerint azonban osztlyoztk ket: llat- s emberalakok, nvnyi formk, pletek, stb. Ezt tbb, papiruszon fennmaradt rsjel-lista bizonytja, melyet valsznleg az rnoktanulk kpzsnl hasznltak.
A hieroglif rs, hasonlan a tbbi kori keleti rshoz, ritkn jellte a magnhangzkat, emiatt az egyiptomi nyelv pontos kiejtse a mai napig nem ismert, de a kopt nyelv magnhangzibl, illetve ms kori forrsokbl (pl. akkd rsjelekkel rt levelek) lehet r kvetkeztetni
A hieratikus rs
A hieroglif rsbl kialakult n. hieratikus rs szintn vgigksrte Egyiptom trtnelmt; els elfordulsa a negyedik dinasztia idejre tehet (i. e. 2570–2450). Nevt a grg hieratikos szbl kapta, ami papi rst jelent, mivel az els Egyiptomba ltogat grg trtnetrk a papoknl lttk, a kznapi hasznlatban mr kezdte kiszortani a dmotikus. A hieratikus rst hivatali, adminisztrcis clokra hasznltk. Leegyszersdtt formi is mutatjk, hogy mg a hieroglifkat elssorban falakra, vsvel rtk, addig a hieratikusat papiruszra, rnddal. Napjaink gyorsrshoz hasonlan az rsjelek gyakran tbb jel sszevonsbl keletkeztek. A hieroglifkkal ellenttben a hieratikus rst csak jobbrl balra lehetett rni s olvasni.
A dmotikus rs

A dmotikus rs (neve a grg demotikos, azaz „npi” szbl ered) Egyiptom trtnelme folyamn viszonylag ksn, a huszontdik dinasztia korban alakult ki (i. e. 8. sz.). A hieratikushoz hasonlan kurzv kzrs volt, de lehetv tette a mg gyorsabb rst. Br a huszonhatodik dinasztia kortl a hivatalnokok a dmotikus rst hasznltk, a vallsi s tudomnyos szvegek lersnl nem szortotta ki teljesen a hieratikust.
Ebben az idben a grg kultra mr hatssal volt Egyiptomra, s a dmotikus rs mr erteljes grg hatst mutat; az addig nem jellt magnhangzk jellsre is a grgbl vettek t betket.
| |