| Sivatagi Rzsa

A beprld tengervzbl elsknt a gipsz vlik ki. Ha a tengervz tl tmny, vagy 25 Celsius-fokos hmrskletnl melegebb, mr nem gipsz, hanem egy rombos rendszerben kristlyosod, vzmentes kalcium-szulft, az anhidrit vlik ki, amely ksbb, geolgiai folyamatok sorn, utlagos vzfelvtellel gipssz alakulhat.
A gipsz a termszetben gyakran keletkezik az ember tevkenysge nyomn is. A szulfidos (kntartalm) rcek bnyszata sorn, legtbbszr a pirit (FeS2) mllsval gyakorta jelentkezik savasods a talajban. A keletkez knsav (H2SO4) rombolja a krnyezetet. Ha azonban a knsav a krnyezetben kalciumforrshoz jut (ilyen pldul a kalcit (CaCO3), a mszk f alkotja, a Mohs-skla harmadik, jv hten bemutatand tagja), a kalcium s a knsav kmiai reakcija nyomn gipsz kristlyosodik: a sav tartsan semlegestdik, kivondik a krnyezetbl. Ezt a folyamatot hasznljk ki vilgszerte, gy Magyarorszgon is, a szulfidos meddhnyk krnyezeti kockzatnak cskkentsre.
A gipsz termszetes ton is gy keletkezik agyagokban: a fejr megyei Gnton pldul a bauxitot fed agyagrtegekben elszrtan megjelen pirit mllsval gynyr, 5-10 cm-es gipszkristlyok, akr 20 cm-t is elr kristlycsoportok kpzdnek.
Gipszvltozatok
A gipsz vezredek ta ismert svny, igen sokflekppen hasznostjuk. Tmeges vltozata az alabstrom, amely szobrok s dsztrgyak ksztsre puhasga, knny megmunklhatsga rvn kivlan alkalmas. Szintn tmeges, de rostos-szlas felptse miatt selyemfny gipszvltozat a szelenit, amit szintn dsztrgyak ksztsre hasznlnak. A gipszbl kszlt dsztrgyakat termszetesen vni kell a mechanikai hatsoktl, hiszen az alacsony kemnysg miatt knnyen karcoldnak, srlnek.
A gipsz (CaSO4•2 H2O) egyik jellemz s szmunkra fontos tulajdonsga, hogy hevtskor vztartalmt kt lpcsben veszti el. Elsknt viznek 3/4-e tvozik el. Az gy keletkez kalcium-szulft-hemihidrt (CaSO4•0,5 H2O; svnyneve bassanit) vz hozzadsval percek alatt vissza tud alakulni gipssz. Valjban ez az a rejtlyes fehr por, amit - tvesen - gipsz nven rulnak a boltokban. Ha a gipszet tovbb hevtjk, teljes vztartalmt elveszti, s egy hatszges (hexagonlis) rendszerben kristlyosod vzmentes kacium-szulft, gynevezett esztrich-gipsz keletkezik.
A bassanit az ptiparban hasznlt stukkgipsz, porknt kerl forgalomba. B vzzel sszekeverve percek alatt megszilrdul, jra finomszemcss gipssz alakul. Ugyangy bassanitbl kszl a trtt vgtagok rgztsre alkalmas gipszkts is - mivel ez a kts viszonylag nehz, ma mr gyakran knnyebb, kompozit anyagokkal helyettestik. Az esztrich-gipsz (avagy getett gipsz) vzzel keverve lassabban, csak nhny nap alatt szilrdul meg, viszont ellenllbb, tartsabb anyag jn ltre. Ebbl kszlnek a gipszkartonelemek, -falak. A gipszet hasznljk mg cementgyrtsra s a mezgazdasgban talajjavtsra is.
Gipsz mindentt kpzdhet, ahol nagy a prolgs, gy a sivatagokban is. Ott az elprolg vzbl kivl gipsz kristlyai laposak, kerekdedek, rzsaszirmokra emlkeztetnek. Gyakran a sivatag homokjnak szemcsit is magukba zrjk, amitl srgs-vrses barna sznt kapnak. Ez a gipsz vltozat mltn viseli a sivatagi rzsa nevet.
Amikor polcot szerelnk a falra, a kifrt lyukban a csavart tart tiplit gipszelssel rgztjk. A boltban vett zacskn a felirat: "gipsz". Benne fehr por. Ez lenne ht a gipsz? Ez az anyag, amit vzzel sszekeverve egy hamarosan megszilrdul fehr ppet kapunk? Ez az anyag, amit balesetek utn csontjaink rgztshez is hasznlnak? Nem, a fehr por nem gipsz! Akkor ht mi, s mi kze az "igazi" gipszhez?

A gipsz a Mohs-fle kemnysgi skla msodik tagja: Mohs-kemnysge 2, krmmel knnyedn karcolhat, tbbnyire szntelen svny. Szilrd ionos vegylet, amely kalcium kationokbl (Ca2+) s szulft anionokbl (SO42-) pl fel, emellett szerkezetben kt molekulnyi vz (H2O) is helyet kap: sszettele CaSO4•2 H2O. A kalcium (Ca2+ ) szulft (SO42-) ionok ketts rtegeket alkotnak, s a ketts rtegeket vzmolekulk (H2O) ketts rtege vlasztja el egymstl. Mivel az utbbiak ktsereje sokkal gyengbb, a gipsz e rtegekkel prhuzamosan kitnen hasad. Az egyhajls (monoklin) kristlyrendszerben kristlyosodik, kristlyai jellemzen tblsak, de lehetnek nylt, oszloposak is. Igen gyakran ikresedik, ami azt jelenti, hogy kt kristlya szablyos mdon sszen.
A gipsz nagy tmegei termszetes ton fknt a tengervz beprldsakor kivl srtegekben (evaporitokban) keletkeznek. A tengervz ugyanis nem csak a ks alkot ionjait tartalmazza, mgha azok a leggyakoribbak is, hanem a gipsz alkotit is megtalljuk benne. (A tengervzben oldott ionok - kationok, illetve anionok - gyakorisgi sorrendben: kationok - ntrium (Na+), magnzium (Mg2+), kalcium (Ca2+), klium (K+); anionok - klorid (Cl-), szulft (SO42-).

| |