Tunzia els laki a berber trzsek voltak, akik mra mr csupn a lakossg tredkt kpezik. A Krisztus eltti tizedik szzadban fnciaiak telepedtek le. Kathgt az idszmtsunk eltti 8. szzadban alaptotta a mai Libanon terletrl rkezett np. A vallsuk s kltrjuk fnciai s knanita eredet.
A legenda szerint Dido kirlyn vezetse alatt jtt ltre a hres vros. Karthg laki a kzp-keleti isteneket tiszteltk, mint pldul Baalt s Tanitot. A vros a Kr. e. 6. szzadban a trsg kzpontjv vlt. Noha a rmaiak a teleplsre egyszeren csak punknt vagy fnciaiknt hivatkoztak, valjban vilgosan lthat, hogy a krltte ltrejtt birodalom teljesen fggetlen volt a Nyugat-Mediterrnium fnciai tjaitl. A Rma elleni nevezetes invzit a karthgi Hannibl vezette az els pun hbor keretben, amely majdnem megakadlyozta a Rmai Birodalom tovbbi terjeszkedst. A vrost a msodik pun hbor keretben Rma vlaszul leigzta, az idszmtsunk eltti msodik vszzadban. Ettl fogva a Birodalom egy f lelmiszerforrsaknt ltezett. Az tdik szzadban egy idre a vandlok tartottk uralmuk alatt, majd visszakerlt immron a Biznci Birodalom ktelkbe.
A 7. szzadban arab muszlimok hdtottk meg Tunzit. Ettl fogva egymst kvet muszlim dinasztik irnytottk az orszgot, amely letnek nyugalmt berber lzadsok zavartk meg. Az Aghlabid s Zrid hzak uralkodsa alatt Tunzia virgzott. A partokat ideiglenesen a szicliaiak tartottk uralmuk alatt a 12. szzadban. 1159-ben az orszgot meghdtottk az Almohad kalifk. ket a berber Hafsidok (kb. 1230-1574) kvettk. Az uralkodsuk vgn a partmenti vrosokat Spanyolorszg szerezte meg, de ezek hamarosan visszaszereztk iszlm mivoltukat a Trk Birodalomnak ksznheten. Trk vezeti - bgjei - alatt Tunzia lnyegben fggetlen volt.
Az 1800-as vek derekn az llam hatalma gyenglni kezdett, mivel a bg sok vitathat dntst hozott, amik a katasztrfa fel vezettk Tunzit. Franciaorszg mr felvette Tunzia meghdtsnak lehetsgt akkor, amikor a bg - modernizcis clokkal - hatalmas klcsnt vett fel tle. A nem sokkal ksbb trtnt algr portyzsok elsegtettk a folyamatot. 1878-ban titkos megllapods jtt ltre Anglia s Franciaorszg kztt, amely meghatrozta az afrikai llam tovbbi sorst. Annak ellenben, hogy Franciaorszg elfogadta Ciprus angol meghdtst, jogot nyert arra, hogy Tunzia a fennhatsga al kerljn. Ez mindkettjk szmra megfelel volt: Franciaorszg 1880-ban tmadott, s Tunzia 1881. mjus 12-n francia protektortus lett.
Tunzia 1942-1943 sorn az els fontos illesztsi pont volt az Egyeslt Kirlysg s az Egyeslt llamok hadmveletei kztt. Az afrikai hadmveletek keretben a nmetek megszlltk az orszgot, de a Szvetsgesek sikerrel gyztk le Rommel seregeit.
A fggetlensgt 1956-ban szerezte vissza. A bg rvid idre jfent hatalomhoz jutott, azonban Habib Bourguiba vezetsvel lemondsra knyszertettk. Az j elnk (aki korbban miniszterelnk volt) mly politikai s trsadalmi vltozsokat indtott el.
gy tartva, hogy az iszlm, mint valls, visszatartja az orszgot, Bourguiba lecskkentette a trsadalmi szerept azzal, hogy eltvoltotta a vallsi vezetket az olyan hagyomnyos befolysi terletekrl, mint az oktats s trvnykezs. Felszmoltk a Shaarija (Korn brsg) intzmnyt, s azon szemlyek vagyont, akik a templomokat s a vallsi intzmnyeket tmogattk, elkoboztk. Bourguiba elnksge 1987-ig tartott, amikor vekig tart munklkodsa utn, hogy tvol tartsa az iszlm prt kvetit, a sajt belgyminisztere, Zine el-Abidine Ben Ali hasznlta ki az iszlm lakossg zavargsait azzal, hogy Bourguibt alkalmatlannak tallta mentlisan arra, hogy vezessen, s nyugdjba vonultatta egy palotba Monastir vroson kvl.
Ben Ali gyorsan lecsendestette az iszlm ellenzket azzal, hogy Mekkba zarndokolt, s a Ramadn nnept szigoran betartandnak rendelte el, noha a prtja is ellenezte a hirtelen megszerzett hatalmat, s a f ellenzki prt tvolmaradt az 1994-es vlasztsoktl, ahol 10 szket kaptak a Nemzetgylsben a szavazatok 1%-os arnyrt (Ben Ali 97.7%-os arnyval szemben). Ma a politika nem npszer (vagy inkbb nem tancsos) beszlgetsi tma Tunziban, de sok tunziai fejezi ki a csodlatt Ben Ali "uralkodsval" kapcsolatban. Tunzia klpolitikja elnksge alatt nyugati orientltsg lett, s az orszg elismert a stabilitsa miatt; alapveten biztos orszgot jelent a trsgben.