| A teve a kvetkez kt prosujj pats fajra utal a Camelus nemen bell: a dromedrra vagy egypp tevre (Camelus dromedarius) s a ktpp tevre vagy zsiai tevre (Camelus bactrianus). Az elbbi szak-Afrika, Nyugat-zsia, India, s Ausztrlia szraz s sivatagos terletein l, az utbbi pedig Kzp-zsiban. A tevk a teveflk csaldjba tartoznak, teht ahov dl-amerikai rokonaik: a lma, az alpaka, a guanak s a vikunya.
A latin Camelus nv a grg kamelosz szbl szrmazik, az pedig az arab dzsamal vagy a hber gahmal szavakbl, melyek mindegyike „tevt” jelent.
A tevk a teveflk (Camelidae) csaldjba tartoznak, amely elszr szak-Amerikban jelent meg mintegy 40 milli vvel ezeltt. A Camelus s a Lama nem 11 milli vvel ezeltt vlt el egymstl. 2 milli ve, a ksi pliocnban, a Camelus nem kpviseli megjelentek zsiban s Afrikban. A pleisztocnban (1,8 mya - 12 000 vvel ezeltt) elrtk Dl-Amerikt. Az szak-amerikai fajok 10 000 ve kihaltak.
Fels ajkuk kt rszre oszlik, melyek egymstl fggetlenl mozgathatk. Mindkt nem hossza 3 mter krli, 2 mter magas (a pppal egytt, mely nmagban 20 cm). A hmek tmege 400 s 650 kg kztti, a nstnyek mintegy 10%-kal knnyebbek.
Rvid ideig akr 65 km/h sebessgre is kpes, de inkbb a lassabb halads jellemz r. A dromedr mellkasa s trde szaruprnval rendelkezik, mely megvdi a perzsel sivatagtl, amikor lefekszik. A ktpp tevnek nincsenek ilyen brkemnyedsei. A teve ltalban szeld, de rgni s kpni szokott, ha felidegestik.
A dromedr 200 kg terhet 50 km tvolsgra szllt egy nap alatt, a ktpp teve 100 kg-ot 60 km tvolsgra, ha fleg az jszakai hvsben halad.
Szrazsg idejn az llattartk elveszthetik teljes szarvasmarha-, juh- s kecskellomnyukat, ugyanakkor a tevk 80%-a letben marad. A teve hsg idejn kpes 4-7 napot kibrni ivs nlkl, st, akr 10 hnapot is, feltve, hogy kzben nem dolgozik, s a tpllka elegend nedvessget tartalmaz. A ss vizet is megissza. 5-10 percen bell kpes 100 liter folyadkot maghoz venni. A szarvasmarha pldul kptelen ekkora mennyisg folyadk felvtelre, mert a vrben lv vrsvrtestek a hirtelen megnvekedett ozmzisnyoms miatt sztrobbannnak. A teve vrsvrtestjei kinylnak, megdagadnak. A szomjas teve vizelete csak 1/5 rsze a normlisnak, szklete pedig annyira szraz, hogy azt tzraksra hasznljk fel. A teve az izzadst is szablyozza. A testt bort finom gyapj hszigetelst vgez, ezrt teste nem melegszik tl. Bels hmrsklete akr 41 C-ra is felmegy, mire egyltaln izzadni kezd. Kiszradsa elrheti a testsly 25-30%-t is, ami kb. 2x akkora, mint amit a tbbi emls kibr.
Ha elegend tpllka van, „tleszi” magt, a flsleget zsr formjban trolja a hta egy bizonyos rszn s a ppjban.
Ha nincsenek karmban tartva, a tevk stabil csoportokba llnak ssze, melyben fleg nstnyek vannak, s egy kifejlett hm. A nstnyek 3-4 ves korukban ellenek elszr. A hmeknek mr 3 ves korukban termeldik spermja, de csak 6-8 ves korukban prosodnak a nstnyekkel.
A hmek gy mrkznek meg egymssal a nstnyek feletti uralomrt, hogy mikzben egyms krl lehajtott fejjel krznek, megprbljk megharapni a msik lbt vagy fejt, s prbljk a msikat feldnteni. Miutn a vesztes teve visszavonul a kzdelembl, a gyztes meghempergzik a fldn, ezzel a fldhz drzsli a feje htuljn tallhat szagmirigyeket. A dominns hm az sszes nstnnyel prosodik. 13-14 havi vemhessg utn egy utd szletik (tbbnyire az ess vszak alatt), melynek tmege 37 kg is lehet. A tejhozatal ekkor akr 35 kg is lehet naponta bizonyos fajtknl (pldul „tejel dromedr” Pakisztnban), de a szoksos rtk 4 kg krli. A tenysztk a tej nagy rszt sajt cljaikra hasznljk fel a szoptats 9-11 hnapja alatt, majd a borj elvlasztsa utn a teljes mennyisget. A borj egybknt 12-18 hnapig szopik. Szaporodsra kb. 20 ves korig kpes, lettartama mintegy 40 v.
Jllehet majdnem 13 milli dromedr l jelenleg, a vadon lek kihaltak: nhny kivtelvel hziastott llatok (fknt Szudnban, Szomliban, Indiban s a krnyez orszgokban), de Dl-Afrika, Nambia s Botswana terletn is. Nagyjbl 700 ezerre tehet elvadult populci tallhat Ausztrlia kzps rszn, ezek a 19. szzadban fogsgbl megszktt tevk leszrmazottjai. A populci vente 11%-kal n, s a Dl-Ausztrliai kormny nemrgiben elhatrozta, hogy megritktja az llomnyt, mivel tl sok korltozott erforrst hasznl, melyek a birkatart farmereknek is szksgesek.
A ktpp teve valaha hihetetlen szmban lt, de manapsg 1,4 millira cskkent a szmuk, legtbbjk hziastott. Mintegy 1000 ktpp l vadon a Gbi-sivatagban s nhny Irn, Afganisztn, Trkorszg s Oroszorszg terletn.
A tevk teljes mrtkben alkalmazkodtak a sivatagi lethez. Lbuk ktujj patban vgzdik, amelyhez hatalmas prnk csatlakoznak, hogy minl kevsb sppedjenek bele a homokba. Orruk s flk becsukhat, a homokviharok elleni vdekezsknt. Hossz ideig kibrjk tpllk s vz nlkl. A htukon tallhat ppban a tvhittel ellenttben nem vizet, hanem tartalk tpanyagot raktroznak zsr formjban. Vizeletk s szkletk kimondottan szraz.
A tevt az ember nagyjbl 5000 vvel ezeltt hziastotta. A ktppt s a dromedrt is tenysztik tejrt, hsrt, szrrt s teherszlltsra – a dromedrt szak-Afrikban s Nyugat-zsiban, a ktppt pedig Kzp-zsia szaki s keleti rszein.
A ktpp teve testt ktrteg bunda fedi: egy meleg pelyhes bels rtegbl s egy durva s hossz szl kls szrrtegbl. Vedlskor mindkt szrrteget nagy csomkban elhullajtjk. Egy pldny vente 3 kilogramm szrmennyisget vedlik le. A kls szrbl a kasmrhoz hasonl kivl minsg fonal kszl. A pelyhes bels szre 5 cm hosszsg, s olyan finom, hogy nem filcesedik ssze. Ezt a pehelyszrt vkony fonalak ksztsre hasznljk.
Egyes felttelezsek szerint a magyarsg shazjban mr ismerte s tartotta a tevt, s a honfoglalskor magval hozta a Krpt-medencbe, br ezt eddig csontleletek nem tmasztjk al. Tudjuk, hogy amikor 1189-ben Barbarossa Frigyes a keresztes hadakkal tvonult Magyarorszgon, lIII. Bltl hrom tevt kapott ajndkba.
A teve kulturlis hatsa igen jelents a Kzel-Kelet, szak-Afrika s Kzp-zsia llattart npeire. A tevkhez ersen kapcsold kultrk kz tartozik pldul a beduin-kultra, ami tevk nlkl ki sem fejldtt volna, mert teljes gazdasgi ltk a tevktl fgg. A teve teje s hsa biztostja az lelmet, szrbl ruht s storponyvt ksztenek. Kitartsa s teherbr-kpessge rvn tvoli terletekig jutottak el, akikkel ilyen mdon kereskedni tudtak. Mozgkonysga s szabadsga nagyban meghatrozta a beduin gondolkods alapvonsait.
zsia s Afrika nagy terletein a tevekaravnok ma is meghatrozi a gazdasg mkdsnek.
A teleplsek kzelben ltestett karavnszerjok zleti kzpontknt mkdtek, ahol az rucikkeken kvl a hreket s mesket is kicserltk egymssal.
Kzp-zsiban a hatalmas tevekaravnok biztostottk a Selyemt mentn fekv vrosok szmra a gazdagsgot s a gazdasgi nvekedst, mikzben rut szlltottak Eurpa s zsia kztt.
Manapsg is megmaradt a teve gazdasgi szerepe azokon a sivatagos helyeken, ahov semmilyen ms kzlekedsi eszkzzel nem lehet eljutni.
A 20. szzad vgn jra felfedeztk az sidk ta ztt sportot, a teveversenyt, mely meghatrozott tvonalon zajlik, s a gyorsasg elrse a cl. Elssorban az Arab-flszigeten mvelik, dromedrok rszvtelvel.
Az egypup teve
Az egypp teve (Camelus dromedarius) vagy dromedr egy hziastotttevefle. Rokonval, az eredetileg Kzp-zsiban elterjedt ktpp tevvel szemben a htn egy pp magasodik.
Az egypp teve eredetileg az Arab-flsziget s Dl-zsiasivatagainak, flsivatagainak s szraz pusztasgainak volt lakja. Hziastsnak els bizonytkai mintegy 4000 vesek, s Ab Dzabi mellett egy szigeten bukkantak rjuk – a teve ideje azonban csak ksbb jtt el. Hziastsa az arabok trtnetnek fontos llomsa volt, mert a mostoha krlmnyeket jl br llat kivl nyersanyagforrsnak s teherhordnak bizonyult. Az arabsg a hziastott tevk elterjedsnek ksznheten trhetett ki izolcijbl, s juthatott el a Kzel-Kelet fejlett, szakabbra fekv civilizciinak hatraihoz: Szria, Palesztina s Mezopotmia vidkre.
Nem vletlen, hogy az arabok els ismert emltse, mely egy asszr feliraton lthat, az arabokkal egytt a tevket is emlti. A teve ettl kezdve a beduinok (nomdok) letnek meghatroz rszv vlt: hsukat s tejket elfogyasztottk, brket kicserzettk, trgyjukat eltzeltk, illetve ltaluk s velk kereskedtek. A trzs vagyonnak jelents rszt tevenyjaik tettk ki – nem vletlen, hogy egy-egy teve meglse komoly hborskodshoz is vezethetett mg a Kr. u. 6. szzadban is (ld. Baszsz-hbor).
A tevknek a tvolsgi kereskedelemben is rendkvl nagy szerep jutott. Jemenbl tevekaravnok szlltottk az Indiai-cenon hozott vagy helyben megtermelt fszereket s egyb luxusjavakat. A tevk nagyon sokig megriztk sivatagi szllt szerepket, st – br mintegy 2000 ve vadon kihaltak – az iszlm arabok ltali elterjesztsvel prhuzamosan szak-Afrika sivatagait is meghdtottk maguk szmra, helyet szerezve magnak a berberek letben is.
Hzillatknt igen elterjedt faj a dromedr, a szabad termszetben azonban, gy tnik, kihalt. Visszavadult egypp tevkkel csak Ausztrliban tallkozhatunk.
Az egypp tevk marmagassga kb. 1,8–2 mter, testhossza 250-340 centimter, farokhossza 50 centimter, testtmegk 300–950 kilogramm kztt mozoghat. A kt nem meglehetsen hasonl, br a csdrk nmileg nagyobbak. Nyakuk hossz, a htukon lthat pp felhalmozott zsrt tartalmaz. Finom, gyapjasszr bortja az llat fejt, torkt s nyakt, illetve a ppjt; vdelmet nyjt szmra a perzsel nap sugaraival szemben. Lba hossz s kecses, knykn s trdn jl kivehet prnk vdik a „letrdepl” llatot. Minden egyes vgtag kt hatalmas, brkemnyedses lbujjban vgzdik. gets kzben a teve sztterpeszti ujjait, gy kevsb spped bele a homokba. Homokviharban a teve teljesen be tudja zrni ferde metszs orrnylsait. Szne szrksbarna.
A csdrbl, kanckbl s utdaikbl ll csaldokban lnek. Alapveten bks llat, de a hm a przsi idszakban agresszv vlik, ellenfeleit kpkdssel, harapssal s rgsokkal tmadja. Ilyenkor az emberre is veszlyes lehet. Tpllka fflk, ms lgyszr nvnyek s levelek. Az egypp teve 50 vig lhet.
A teve szaporodsi ideje kb. 9 ht. 15 hnap vemhessg utn ellik egy csikt. A tevk 3-4 ves korukban vllnak ivarrett. Az anyja egy vnl is tovbb szoptatja a kicsit.
Annak ellenre, hogy szak-Afrikban gyakoribb a ktpp rokonnl, Eurpban jval ritkbb, llatkertekben is ritkn tallkozhatunk vele. Magyarorszgon a Veszprmi llatkertben lthat egy pr, illetve a Nyregyhzi llatparkban gondoznak egy csdrt, aki mell hamarosan pr fog rkezni. Valamint a Pcsi llatkertben l egy fiatal csdr.
Forrs: Wikipedia | |