Szfinx
Az 57 mter hossz s 20 mter magas s pontosan kelet fel nz Szfinx alakja gyakran megjelenik a hieroglif rsokban, ahol az orszg urt a hatalmas frat jelenti. Egy rgi legenda szerint ez a kszobor egy Armais nev uralkod srjt rejti magban. Auguszt Mariette az Egyiptomi Mzeum francia archeolgusa s igazgatja, annyira komolyan vette a mondst, hogy elhatrozta t fogja kutatni a Szfinx alatt a talapzatot. gy vlte a szobor alatt kripta vagy barlang lehet. Alighogy a terv megfogalmazdott benne a hall az ajtajn is bekopogott. Azta senki sem ksrelte meg, hogy feltrja a Szfinxet krlvev kfennskot, vagy szikla talapzatot amin a szfinx nyugszik. Ksbb ha valaki jra felhozta a tmt nyomatkos s vgleges hrtssal vlaszoltak, hogy a Szfinx tmr sziklbl van kifaragva, alatta sem lehet semmi ms mint tmr szikla. Ezt azonban k maguk sem hiszik el igazn, amikor az ember vakondok olyan nagy elszeretettel voltak kpesek a legkemnyebb sziklba is kesze-kusza folyoskat vjni. Krlbell 100 esztendvel ezeltt Howard Vyse ezredes, aki katonai szolglatbl tartott hazafel India fell, egy ideig Kairban lebzselt. Az figyelmt is lektttk a piramisok s a Szfinx, miutn tudomst szerzett az si legendrl elhatrozta megbizonyosodik felle. Beszerzett egy hossz vasbl kszlt fr rudat s tfrta a Szfinx vllt. Az eredmny kibrndt volt 27 lb mlysgre jutott a tmr sziklban, a munka nyomn tmadt lyukak mg ma is megvannak. Az idejben csak a fej s az arc volt lthat a tbbi rszt homok bortotta, gy a munka csak a szobor negyedre terjedt ki, a talapzatrl sz sem lehetett.
Sokan tartjk a Szfinxet az Atlantiszi npek alkotsnak is s kapcsolatokat vlnek felfedezni kzte s a Hsvt Szigeteki emberekkel, a mexiki, perui, yukatni templomokkal.
A Szfinx kora
A rgszeti tudomny mlyen hallgat, s szgyenkezve fordtja el a tekintett, mert eddig sorjban vissza kellett vonnia mind azokat az elmleteket, amelyeket mg nhny esztendvel ezeltt is lltottak. Most mr nem tulajdontjk a szobrot sem Kheprn sem Kheopsz franak, mert napvilgra kerltek olyan feliratok is, amelyek azt bizonytjk, hogy a szobor ezeknek a kirlyoknak az uralkodsa idejn is ltezett.
Az skori zskmnyra hes satk talltak egy feliratot, amelynek eredete a vgtelen idkbe vsz. Ez a felirat a IV. dinasztia korbl val, teht olyan frak idejbl, akik kzel 6000 vvel ezeltt uralkodtak Egyiptomban s a Szfinx mr ezeknek az srgi kirlyoknak az idejn is elkpzelhetetlenl reg volt.
Szfinx a homok alatt
Az rkmozg homok htszer temette el a Szfinxet s htszer stk ki.
1.) Els zben tbb mint 5000 vvel ezeltt satta ki a IV. dinasztia egyik fraja Kheprn, aki a msodik piramist temetkez helly alaktotta, hogy ott helyezzk el grnit szarkofgjt.
2.) 2000 vvel ksbb IV. Tutmzisznak a 19-ik dinasztia ksbbi uralkodjnak egy lma parancsolta meg a Szfinx kisst. Ma is egy vrs grnit tbla rzi akkori cselekedetnek emlkt a Szfinx mancsai kztt. ppen arra vadszgatott, s amikor megpihent a Szfinx lbainl lmot ltott. Megjelent eltte a Szfinx azaz a Napisten s meggrte neki v lesz Egyiptom ketts koronja, ha kiszabadtja a homokbl, ami csaknem teljesen elbortotta. A kisson tl durva getetlen tglafalat hzott a Szfinx kr, hogy megvdje a homok ksbbi tmadstl, de hiba ptett tgla falat a homok akkor is beszivrgott.
LOM-SZTL
Az lom-sztl a 18. dinasztiabeli IV. Tuthmzisz felirata. A fra uralkodsnak 19. vben, az rads vszaknak harmadik hnapjnak 1. napjn rt szveg elmondja, hogy amikor IV. Tuthmzisz mg fiatal herceg korban a piramisok krnykre gazella- s oroszlnvadszatra kikocsizott, ersen elfradva lepihent a szfinx rnykban, ahol hamarosan elnyomta t az lom. lmban megjelent neki Harmakhisz isten s gy szlt hozz: "Ltlak Tged fiam, Tuthmzisz. n vagyok a Te atyd, Harmakhisz, Kheperi, aki minden llny felett ll..." Majd felszltotta a herceget, hogy testt szabadtsa ki a homokbl s megjsolta neki, hogy hamarosan a trnra kerl, s Egyiptom ura lesz. Tuthmzisz felbredve megtette, amit Harmakhisz tle kvnt s a szfinx kr mg egy 2,15m vastag tglafalat is hzatott vdelml a homok ellen.
3.) Marcus Aurlius a filozfus rmai csszr volt az, aki jra rbukkant a nyakig jra eltemetett Szfinxre s jra kista. A mancsok miutn nem kifaragott ktmbbl voltak ersen megrongldtak, ezeket a rszeket is gondosan kijavtotta s a tglafalat is megerstette.
4.) Az arabok ideje alatt jra el lett hanyagolva a Szfinx egszen a mlt szzad elejig senki nem knyrlt rajta, mg vgre Cavigila kapitny lelkes olasz archeolgus a termszetfltti misztriumok kutatja megprblta jra kisni.
CAVIGLIA, GIOVANNI BATTISTA (1770-1845)
Henry Salt szolglatban llt, s hossz tanulmnyt rt Kheopsz-fra piramisrl. Caviglia a szfinxeknl is vgzett satsokat, s a hatalmas szobrot rszben ki is sta a homokbl. 1817-ben a Szfinx mancsai kztt tallt egy grnitsztlt, amelyrl Thomas Young ksztett msolatot. E msolaton maradt fenn a 13. sor, amelyben egy Haf sztagocska szerepel, ami miatt a szfinxet Hafrnak tulajdontjk, de a hinyz kartus miatt ez elvetend. A Haf eltt s utn hinyos volt a szvegrsz. Valsznbb Hufuhaf neve, mert lehetsges, hogy nevnek elejt, ami megegyezett apjnak nevvel, egyben lekapartk.
5.) 1869-ben August Mariette az Egyiptomi Mzeum megalaptja a Szuezi csatorna megnyitsnak tiszteletre rszleges ksrletet tett, de nem sokig brta kitartssal.
6.) 33 vvel ksbb Maspro, Mariette utda a Mzeumnl nagy sszeget szedett ssze Franciaorszgban nyilvnos gyjts rvn ugyanerre a clra. Az anyagi eszkzk birtokban sikerlt napvilgra hoznia a Szfinx nagy rszt.
7.) Az utols ksrlet a 80-as vekben trtnt, amikor az Egyiptomi Kormny elhatrozta, hogy vglegesen eltakartja a homokot, s gy kerlt napvilgra az eddig lthatatlan talapzat. Ezutn tmr betonfalat ptettek fel kr, hogy megvdjk a Szfinxet s megfkezzk az ellensges homokot.
|